З 12 червня 2015 по 13 вересня 2015

Українська вибійка 18 – 19 століття

У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва експонується виставка «Українська вибійка ХVІІІ – ХІХ ст.», побудована на матеріалах власної колекції, яка формувалася протягом століття і сьогодні налічує понад 800 пам’яток. В експозиції презентовані всі види вибійчаних тканин – народна вибійка, вироби невеликих підприємств, а також тканини, виконані на мануфактурах. Представлено широкий асортимент тканин різного призначення: інтер’єрні, для пошиття одягу, поштучні – килимок, рушники, пояс.

Вибійка – відоме з давніх часів мистецтво декорування тканин орнаментами, нанесеними (вибитими) фарбами за допомогою дерев’яних різьблених дощок. Ця техніка дала назву і тканинам. Батьківщиною її вважають Індію, де мистецтво прикрашати тканину досягло високого рівня вже у 1 столітті до н.е. Велика кількість фарб та висока культура бавовни сприяли розвитку цього ремесла. У 1 столітті н.е. вибійку виготовляли в Єгипті та Візантії, а пізніше –  в Італії та інших країнах Європи, де до 1735 р. ручна вибійка була єдиним способом декорування тканин.

На території Київської  Русі вибійка була відома з ІХ – ХІІ ст. На орнаменти української вибійки великий вплив мали привізні східні та європейські тканини. Серед мотивів дуже популярними були різноманітні зображення квітів. На межі ХVІІІ – ХІХ ст. популярності набули тканини з композиціями з квітів і птахів.

Народна вибійка майже виключно була полотняною, з орнаментами, вибитими переважно олійною чорною або синьою фарбами, інколи – чорною та помаранчевою. Переважна більшість орнаментів мала геометричний характе. Також широко використовували рослинний та змішаний. Особливістю української вибійки є вибивання орнаменту на чистому тлі тканини.

Виставка, яка пропонується до уваги відвідувачів музею, демонструє історію розвитку і побутування вибійчаних тканин на теренах України і  може слугувати невичерпним джерелом натхнення для художників і аматорів декоративного мистецтва, що нині працюють в галузі текстилю.

Виставка діє до 13 вересня 2015 року.