Календар подій


Останні новини


Фотогалерея

Незвичайне День народження, або Дівич – вечір на Андрія


Миттєвості


Відеоматеріали

Писанки

Писаночку даровану буду шанувати,

Щоби днину веселеньку серцем споминати.

 

      Національний музей українського народного декоративного мистецтва володіє великою та різноманітною колекцією, яка не обмежується колом утилітарних предметів. Значне місце посідають зразки культового і естетичного призначення. До такого роду прикладного мистецтва належить писанка. Понад 5 тисяч одиниць писанок зберігається в музеї. Це унікальні пам’ятки мистецтва, що вражають бездоганним смаком, безліччю кольорів, і філігранною технікою виконання.

      Своє походження писанка бере від старовинних обрядів та свят, присвячених весняному  пробудженню природи. З приходом Християнства на Україну, нова віра вбирає в себе багато давніх дайбозьких традицій, а узори на писанках, у давнину – магічні символи, перетворюються у символи Християнства. Відтак писання писанок стало невідємною частиною найбільшого і найурочистішого християнського свята – Великодня. Яйце – символ народження, джерело життя, саме тому стало найважливішим елементом дохристиянських вірувань нашого народу.

      Виконується писанка на білому яйці в техніці воскового письма, що полягає у поступовому прокладенні гарячим воском контурів орнаменту, та покриттю певних площин різноманітними за кольором природними барвниками. Писали писанки обов'язково на сирих яйцях, щоб зберегти в них животворну силу, тоді як крашанки варили для споживання. Вірогідніше за все спочатку з'явилися «крашанки» — яйця пофарбовані в один колір, найчастіше червоний. Потім «крапанки» — яйце з орнаментом із крапок — кульок одного або кількох кольорів, що виконувалися краплинами гарячого воску з поступовим зануренням у фарбу. Віск розтоплювали і обтирали. Подібний метод застосовувався і при написанні писанки. Різниця полягала в тому, що орнамент наносили «писачком» — тоненькою металевою трубочкою, закріпленою на патичку — «держальці». Для фарбування використовували рослинні барвники, що виготовляли із настоїв коріння рослин, кори дерев, відварів трав та цибулинного лушпиння. На початку ХХ ст. крім рослинних барвників почали використовувати і анілінові фарби.

      У різних регіонах України існували своєрідні особливості писанкарства: писанки Київщини багатобарвні: від найсвітліших, пастельних тонів, до темних, насичених, чорних. Розпис робився яскравими крупними формами. Близькі до них і чернігівські писанки, але дещо стриманіші в загальному тоні. Писанки Поділля мають рослинний графічно-витончений рисунок та темний колорит переважно фіолетових відтінків. На писанках Львівщини переважає геометричний орнамент, характерний для Західних регіонів України, та коричнево-червоний колорит. Писанки Прикарпаття вражають складністю дрібного геометричного орнаменту та насиченістю жовтогарячої колірної гами.  Різноманітні писанкові малюнки умовно можна поділити на геометричний, солярний, рослинний, тваринний та релігійний орнамент.  Гармонійні взаємовідносини між тлом і малюнком, міцна побудова усіх ділянок — яскраві докази високої графічної вправності майстринь

      Відрізнялися і традиції писання писанок: десь писанки писали лише дівчата, десь тільки матері. Та оскільки писання писанок було огорнене особливою святістю, подібно до релігійного обряду, жінки та дівчата готувалися до цього наперед. Вони мали вгамувати свої думки, заспокоїтися, не тримати ні на кого зла, не гніватись тощо… Нечисті помисли, гнів, сварка – все це могло вплинути на писанку, і вона не вдавалася.

 

Для охочих створити власну писанку

пропонуємо замовити майстер-клас у зручний для Вас час

Тривалість 1,5 год.

Група 15 осіб        

Вартість 100 грн. з 1-ї особи

Навчитися цьому унікальному мистецтву

запрошуємо до студії писанкарства яка діє при музеї

День проведення занять: субота

Початок занять: об 15:00

Тривалість одного заняття: 2 год.

Тривалість курсу: 4 заняття

Група: 10 осіб

Керівник студії: Сташук Зоя Вікторівна. Член Національної спілки майстрів народного

                                     мистецтва України, заслужений майстер народної творчості України

 

Студія працюватиме за умови набору групи!

Обов’язковий попередній запис та додаткова інформація за телефонами:

280-36-93; (068) 778-02-70; (066) 675-72-68

E-mail: novmuz@ukr.net