Для Бога нічого неможливого немає...

Я, Мельник Віктор, малоземельний селянин, каміньщикує на “великому” будівництві капіталізму, щиро вдячний співробітникам музею за надану можливість на короткий час стати есеїстом і висловити декілька своїх непрофесійних думок про творчість Катерини Білокур.

Вперше побачивши репродукцію її картини, я, тодішній студент Агрономічного технікуму, сприйняв її критично, адже з точки зору ботаніки та агрономіки на ній були зображені квіти і плоди, які разом у природі не зустрічаються. Пройшов час і про Білокур художницю та людину я знаю багато, і тепер розумію, що вона малювала Рай, де у Бога все можливе: півонія квітне, а кавуни достигають одночасно. Зараз уже стало очевидним, що класик помилився, і краса не врятує цей світ. Гнилі манекени Сальвадора Далі витісняють світлі квіти Катерини Білокур. В глобальному масштабі перемагають ідеї суспільства споживання, тому тема творчості та життя Катерини Білокур сьогодні особливо актуальна, бо є протиставленням до корисливих ідей. ЇЇ життя є взірцем для тих, хто не може змиритися з сучасними реаліями, бо вона виконала Божу програму: “Хто стерпить все до кінця, – той спасеться ”.

Для мене цінність кожного митця (художника, музиканта, письменника) визначається відповідністю творчості і біографії, адже дуже часто високі ідеали та зразки творчості дисонували з ганебними сторінками біографії. І тут наша землячка теж на висоті: вона створила свою житейську філософію, аскетичну за формою та естетичну за змістом, і була їй вірною до кінця.

Україна дала світові багато геніальних майстрів у всіх різновидах життєдіяльності та творчості, але в більшості своїй у нас переважають люди малочутливі до краси, бо інакше, чим пояснити цей стан культури, який є сьогодні? Коли фільм про К. Білокур можна побачити  на телеканалі “Культура” о третій годині ночі, а у кращий ефірний час демонструється культурний апокаліпсис.

А коли настане фінал апокаліпсиса справжнього, то заради таких людей, як Катерна Білокур, які є виправданням українства перед Лицем Божим, Господь помилує всіх нас, оскільки Біблія говорить, що так було, коли за декількох праведників Бог обіцяв зберегти увесь народ.

Пишучи свій допис, я свідомо відійшов від заданої теми: “Квіти – діти мої”, щоб не повторювати численних авторів-білокурознавців. Квіти я, як і Катерина Білокур, люблю маніакально, іншого слова не підберу, щоб висловити своє до них ставлення, а оскільки малювати не вмію, то я їх лише вирощую.

А ще я вірю, що наша художниця і зараз там – в Небесній Україні – продовжує малювати свої шедеври і вони враз оживають, тому що для Бога нічого неможливого немає.

Учасник Першого Всеукраїнського конкурсу «Квіти, мої діти»

Віктор Мельник. Харківська область, 2005 рік.